1. Kto może wziąć udział w Projekcie?
W Projekcie mogą wziąć udział studenci, którzy w momencie rekrutacji do Projektu są studentami VI semestru studiów licencjackich na kierunku Politologia, w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie.
2. Co muszę zrobić, aby zgłosić się na staż?
Studenci, zainteresowani udziałem w projekcie stażowym, którzy spełniają kryteria przyjęcia do projektu, winni złożyć odpowiednie dokumenty (wymienione poniżej) w Biurze Projektu oraz wybrać przedsiębiorstwo / organizację w której chcieliby realizować staż z naszej Bazy Przedsiębiorców.
3. Jakie są warunki rekrutacji? Ile trwa rekrutacja?
Warunkiem rekrutacji jest posiadanie statusu studenta WSFiZ studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych na kierunku Politologia, kończącego kształcenie w roku akademickim 2017/2018 lub 2018/2019, będącego na ostatnim semestrze ww. studiów, oraz deklaracja dyspozycyjności w pełnym zaplanowanym zakresie stażu.
Rekrutacja będzie trwała ok. 3 – 4 tygodnie na każdą edycję. Szczegóły zostaną ogłoszone na stronie projektu.
4. Jakie dokumenty są potrzebne, aby zgłosić chęć udziału w Projekcie?
Aby zgłosić się do projektu należy wypełnić Formularz zgłoszeniowy (wersja on-line albo papierowa w Biurze Projektu).
A także dostarczyć do Biura Projektu:- Oświadczenie uczestnika projektu
- Oświadczenie studenta
- Życiorys zawodowy
- Wniosek o staż
- Deklaracja uczestnictwa w projekcie
Wszystkie dokumenty są załącznikami do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie.
5. Czy są jakieś warunki wykluczające z udziału w projekcie?
Równoległe uczestnictwo Studenta/ki w programie Erasmus Plus + wyklucza z możliwości udziału w projekcie.
6. Jak będzie wyglądał proces rekrutacji? Co będzie brane pod uwagę?
Podczas rekrutacji studenci zainteresowani uczestnictwem w projekcie powinni złożyć dokumenty wymagane Regulaminem. W pierwszej kolejności ich zgłoszenia zostaną sprawdzone pod kątem formalnym. W dalszej kolejności w wyniku procesu rekrutacji każdy student otrzyma punkty, na podstawie których określona zostanie jego pozycja na liście rankingowej.
Punkty przyznawane będą za:
Punkty przyznawane będą za:
-
a) wyniki w nauce – średnia ocen z ostatniego zaliczonego semestru (im wyższa średnia tym więcej punktów, średnia 5.0 – maksymalna liczba punktów – 20 pkt.),
b) motywacja – max. 5 pkt.,
c) kompetencje – max. 5 pkt.;
7. Jaka jest maksymalna liczba punktów, które można otrzymać w procesie rekrutacji?
Maksymalna liczba punktów do uzyskania – 30 pkt.
8. W jakich miesiącach można zrealizować staż w ramach projektu?
Staże będą realizowane w okresie czerwiec – październik w wymiarze 16 tygodni następujących po sobie (360 godzin stażowych, minimum 20 godzin / tydzień, maksimum 90 godzin / miesięcznie).
9. Czy mogę sam/a zaproponować miejsce, w którym chcę zrealizować staż?
Tak. Każdy kandydat może dostarczyć do Biura Projektu propozycję firmy w której chciałby realizować staż. Niemniej wybierając firmę należy pamiętać, że program stażu realizowanego w danej firmie musi być zgodny z Efektami kształcenia na kierunku Politologia, także powinna to być taka firma / dział, obszar w firmie, która pozwoli na realizację programu stażu zgodnego z danymi efektami. Dodatkowo należy pamiętać, że nie można realizować stażu w firmie w której obecnie jest się już zatrudnionym.
10. Czy zasady rekrutacji dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych są takie same?
Tak. Zasady rekrutacji są takie same dla wszystkich Kandydatów, niezależnie od trybu studiów. Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie.
11. Co z osobami, które nie zakwalifikują się w I etapie rekrutacji?
Osoby, które nie zostaną przyjęte z powodu braku miejsc, trafią na listę rezerwową i zostaną zaproszone do udziału w przypadku zwolnienia się miejsc.
12. Czy podane na stronie Projektu liczby uczestników będą obowiązywać przez cały czas trwania Projektu?
Liczby, które zostały podane na stronie to szacunkowe liczby.
Mogą one ulec zmianie w zależności od stopnia zainteresowania stażami.
13. Czy świeżo upieczeni absolwenci mogą ubiegać się o staż?
Uczestnik Projektu może w trakcie realizacji stażu ukończyć studia i zostać absolwentem, ale nie może rekrutować do Projektu jako absolwent. Do Projektu mogą przystąpić tylko i wyłącznie osoby, które w dniu podpisania umowy stażowej posiadają status studenta. Podpisywanie umów zaplanowane jest na maj. Studenci, którzy kończą studia np. w czerwcu mogą podpisać umowę stażową, a następnie ukończyć studia i dopiero rozpocząć realizację stażu.
14. Czy jest określona minimalna ilość godzin, którą będzie trzeba wypracować na stażu w ciągu jednego miesiąca/tygodnia?
Staż trwa 16 tygodni. Minimalna liczba godzin stażowych w tygodniu – 20 godz. W każdym miesiącu stażysta powinien przepracować 90 godzin. Łączny wymiar godzinowy stażu to 360h/16 tygodni.
W razie niespełnienia tego obowiązku stypendium stażowe nie zostanie wypłacone.
15. Do którego dnia miesiąca wypłacane jest stypendium stażowe?
Stypendium stażowe wypłacane będzie za każdy przepracowany miesiąc stażu (będzie naliczane na podstawie listy obecności z danego miesiąca), w zależności od tego, kiedy zostaną dostarczone prawidłowe dokumenty do Biura Projektu.
16. Jakie są warunki wypłaty stypendium stażowego?
Warunkiem otrzymania stypendium jest dostarczenie Dziennika zajęć wraz z listą obecności za każdy ukończony miesiąc realizacji stażu wraz z kompletem podpisów stażysty oraz podpisami Opiekuna stażu. Po każdym miesiącu trwania stażu należy jak najszybciej wysłać do Biura Projektu skan podpisanych dokumentów. Oryginały dokumentów powinny trafić do Biura Projektu najpóźniej w ciągu 10 dni od zakończenia stażu (wszystkie 4 dzienniki oraz listy obecności, potwierdzenie realizacji programu stażu, zaświadczenie o ukończeniu stażu, ocena stażu, ewentualnie wnioski o zwrot kosztów zakwaterowania, dojazdów, czy kosztów komunikacji, oraz ocenę stażysty).
17. Kto ustali zakres moich obowiązków w trakcie stażu? Kto będzie mnie „rozliczał” z wykonanej pracy?
Każdy pracodawca, który zgłosi chęć udziału w Projekcie, będzie zobowiązany do wyznaczenia Opiekuna stażu, który będzie odpowiadał za szkolenie stanowiskowe, zapoznanie studenta z obowiązkami i warunkami pracy, przydzielanie, wyjaśnianie, nadzorowanie i odbiór efektów pracy, zatwierdzanie list obecności i weryfikację zgodności przebiegu stażu z programem stażu.
18. Czy mogę zrealizować staż, który trwa 4 miesiące (360 godzin/16 tygodni) w częściach np. pierwszy miesiąc w listopadzie, drugi w styczniu, a trzeci w maju?
Nie. Nie można dzielić stażu na części. Staż musi odbywać się w następujących po sobie tygodniach/ miesiącach. Przy czym należy pamiętać o tym, że w każdym tygodniu należy zrealizować minimum 20 godzin zadań stażowych.
19. Jakie są warunki zwrotu kosztów zakwaterowania?
Studenci, którzy będą odbywali staż w odległości powyżej 50 km od swojego faktycznego miejsca zamieszkania mają prawo do zwrotu/dofinansowania kosztów zakwaterowania. Miejsce zamieszkania w tym kontekście to miejsce inne niż miejsce przebywania podczas studiów np. akademik i jednocześnie miejsce inne niż miejsce stałego zakwaterowania np. dom rodzinny czy własne mieszkanie. Maksymalna kwota zwrotu to 1050,00 zł za 1 miesiąc. Szczegóły bardzo dokładnie opisano w Regulaminie.
20. Odbycie stażu mam zaplanowane w okresie wakacyjnym (lipiec - październik). W miesiącach letnich mieszkam u moich rodziców w domu rodzinnym oddalonym o 100 km od Warszawy, a miejscem odbywania stażu jest Warszawa. Czy zostaną mi zwrócone koszty wynajęcia pokoju w Warszawie na okres trwania stażu, jeśli przedstawię odpowiednie dokumenty?
Tak, jeśli przedstawione dokumenty – umowa, rachunki za wynajem będą obejmowały: termin wynajmu pokrywający się dokładnie z terminem odbywania stażu, stawkę miesięczną oraz dane najemcy. Trzeba też pamiętać o tym, że zwrot kosztów zakwaterowania nie jest przewidziany dla 100% uczestników Projektu, ale tylko dla części studentów. Szczegóły bardzo dokładnie opisano w Regulaminie.
21. Jak właściwie udokumentować koszty poniesione w trakcie trwania stażu na zakwaterowanie?
Dokumentem uzasadniającym poniesienie wydatku będzie np. faktura, rachunek za wynajem pokoju, umowa najmu; ze wskazaniem terminu wynajmu i imiennym wskazaniem danych najemcy. Zwrot nastąpi po złożeniu wniosku o zwrot kosztów zakwaterowania, na wzorze udostępnionym przez Biuro Projektu, wraz z dokumentem finansowym, umową, oraz potwierdzeniem zapłaty, oraz po weryfikacji i zatwierdzeniu wydatku przez Biuro Projektu.
22. Czy jeśli student studiuje i mieszka w wynajętym pokoju na czas studiów w tym samym mieście, w którym znajduje się firma, gdzie będzie odbywał staż, może ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania i dojazdu?
W takim przypadku student może ubiegać się tylko o zwrot kosztów komunikacji i to w przypadku gdy odległość, którą musi pokonać każdego dnia z miejsca zamieszkania do miejsca odbywania stażu wymaga skorzystania ze środków komunikacji miejskiej.
Nie może ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania, ponieważ miejsce w którym mieszka student jest jego miejscem przebywania na czas studiów, a w takim przypadku koszty zakwaterowania nie będą zwracane.
23. Czy wszyscy uczestnicy Projektu, którzy spełnią w/w warunki zwrotu kosztów zakwaterowania uzyskają dofinansowanie?
Nie. Nie wszyscy studenci, którzy spełnią warunki zwrotu kosztów zakwaterowania oraz prawidłowo udokumentują poniesione koszty otrzymają zwrot pieniędzy. Zwrot kosztów zakwaterowania przewidziano dla ok. 60% studentów uczestniczących w Projekcie.
24. Czy są jakieś ograniczenia wiekowe dla studentów chcących wziąć udział w projekcie?
Dokumentacja konkursowa nie przewiduje ram wiekowych dla studentów uczestniczących w projekcie jak również górnej granicy wieku studentów, nie mniej jednak projekt jest nastawiony na ułatwienie studentom wejścia na rynek pracy poprzez zdobycie praktycznego doświadczenia, uzupełniającego wiedzę pozyskaną na studiach. W związku z tym zakres merytoryczny projektu, w tym zakres przedmiotowy stażu musi wynikać z potrzeb uczestników projektu, być związany bezpośrednio z efektami kształcenia na prowadzonym przez uczelnię kierunku studiów, zapewniać ich praktyczne wykorzystanie w toku zadań wykonywanych na stażu oraz ułatwiać uczestnikom wejście na rynek pracy.
25. Co to jest ubezpieczenie NNW, które otrzymam w ramach mojego udziału w projekcie?
Ubezpieczenie NNW to ubezpieczenie dodatkowe od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie będzie obowiązywać przez cały okres trwania stażu, łącznie z dojazdem oraz powrotem ze stażu (w przypadku staży realizowanych poza miejscem zamieszkania). Polisa ta będzie obejmowała wszelkie nieszczęśliwe wypadki przy pracy bądź w trakcie dojazdu/powrotu do miejsca zamieszkania lub zakwaterowania przez cały okres trwania stażu.
26. Czy po zakończeniu stażu otrzymam dokumenty potwierdzające uczestnictwo w Projekcie?
Tak, w wyniku pozytywnej oceny stażu każdy pracodawca zobowiązany jest do wydania zaświadczenia o odbyciu stażu przez danego studenta.
27. Jeśli posiadam orzeczenie o niepełnosprawności mogę wziąć udział w Projekcie i ubiegać się o staż?
Tak, osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o staż.
28. Czy pracując w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenia mogę starać się o uczestnictwo w Projekcie?
Tak, praca w oparciu o umowy cywilnoprawne nie koliduje z uczestnictwem w oferowanym programie stażowym, jednak nie może być ona świadczona dla tego samego pracodawcy.
29. Co ma zrobić student, który w trakcie trwania stażu nie będzie mógł zrealizować zaplanowanego wcześniej rozkładu czasu pracy?
W takim przypadku student zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania o zaistniałym fakcie pracodawcę lub Opiekuna stażu i ustalenia jak będzie wyglądał nowy rozkład czasowy stażu. O wszystkich nowych ustaleniach z pracodawcą lub Opiekunem stażu będzie musiał poinformować niezwłocznie również Biuro Projektu.
30. Co muszę zrobić jeśli okaże się ze z przyczyn losowych, niezależnych ode mnie nie będę mógł realizować programu stażowego?
Jeśli wystąpią w życiu studenta niespodziewane sytuacje losowe, które uniemożliwią mu rozpoczęcie bądź kontynuację programu stażowego student musi natychmiast powiadomić o tym Biuro Projektu, a także Opiekuna stażu oraz Pracodawcę.
W przypadku, gdy w danym miesiącu kalendarzowym Stażysta/ka z przyczyn losowych (np. zwolnienie lekarskie) nie ma możliwości odbywania Stażu, co nie pozwala na zrealizowanie Stażu w zaplanowanym wymiarze godzinowym (min. 20 godz./tydzień, max. 90 godz./m-c), Pracodawca ustala wraz ze Stażystą/ką realizację godzin z danego miesiąca kalendarzowego niezwłocznie w kolejnym miesiącu, tj. w pierwszym lub pierwszych dniach roboczych kolejnego miesiąca kalendarzowego mając na uwadze zachowanie ciągłości realizowanego Stażu.
W przypadku, gdy w danym miesiącu kalendarzowym Stażysta/ka z przyczyn losowych (np. zwolnienie lekarskie) nie ma możliwości odbywania Stażu, co nie pozwala na zrealizowanie Stażu w zaplanowanym wymiarze godzinowym (min. 20 godz./tydzień, max. 90 godz./m-c), Pracodawca ustala wraz ze Stażystą/ką realizację godzin z danego miesiąca kalendarzowego niezwłocznie w kolejnym miesiącu, tj. w pierwszym lub pierwszych dniach roboczych kolejnego miesiąca kalendarzowego mając na uwadze zachowanie ciągłości realizowanego Stażu.
31. Czy w projekcie są jakieś limity kwalifikowalnych kosztów na 1 uczestnika?
Tak. Całkowity koszt wsparcia w projekcie na 1 uczestnika wynosi maksymalnie 15 000 zł brutto (wliczane są w to również koszty pośrednie projektu). Całkowita wartość przyznanego wsparcia nie może wynieść więcej niż 15 000 zł brutto na osobę (stypendium stażowe + koszt dojazdu i powrotu + koszty zakwaterowania + ubezpieczenie + koszty komunikacji + koszty badań lekarskich + koszt wynagrodzenia Opiekuna stażu wynikający z opieki nad danym studentem + koszty pośrednie przypadające na jednego uczestnika projektu). W przypadku staży krajowych nie ma ryzyka przekroczenia tego limitu.
32. Czy muszę rozliczać się z stypendium stażowego?
Stypendium wypłacone jako wynagrodzenie za udział w stażu w myśl ustawy zwolnione jest z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stażysta/tka otrzymuje od organizatora stażu czyli uczelni informację o tych przychodach na formularzu PIT-11. Przychodów zwolnionych z podatku dochodowego nie wykazuje się jednak w zeznaniu rocznym, ani w żadnym innym formularzu podatkowym.
Student, który w danym roku kalendarzowym nie osiągnął żadnego innego przychodu nie składa zeznania rocznego.
33. Jak długo trwa projekt?
Projekt rozpoczyna się 1 stycznia 2018 r. a kończy 31 grudnia 2019 r., natomiast staże studenckie będą trwały 16 tygodni i obejmowały 360h zadań stażowych i będą realizowane w miesiącach wakacyjnych: czerwiec – październik.